Orbis Civitates: 4 oblasti, ktoré posunú spoločnosť vpred

Orbis Civitates: 4 oblasti, ktoré posunú spoločnosť vpred

17. a 18. októbra sa uskutočnila konferencia o postavení mimovládnych organizácií na Slovensku, Orbis Civitates. Jej súčasťou sme už tradične boli aj my. Spoločne s ostatnými účastníkmi sme sa v tomto ročníku snažili pomenovať dôležité ciele občianskych organizácií vo vzťahu k štátu, nájsť riešenia a rozvinúť stratégie na rozvoj MVO aj aktérov občianskej spoločnosti. Aké ciele konferencia stanovila a aké kroky budú nasledovať

Účastníkom sa prihovorila prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová, ktorá vo svojom prejave adresovala význam občianskej spoločnosti na Slovensku a jej zásluhy na posilňovaní občianskych slobôd a hodnôt občianskej slobody.

 

Občianske organizácie a aktívni občania sú veľmi dôležitou zložkou demokracie. Každým dňom pomáhajú zlepšovať kvalitu života na Slovensku a sú preto neodmysliteľnou súčasťou rozvoja krajiny po mnohých stránkach. Napriek tomu nie je vzťah medzi štátom a občanmi na tom najlepšie a vzťah štátu s občianskymi organizáciami sa tiež nemôže chváliť. Napriek tomu, že sú občianske organizácie dôležitou súčasťou štátu, stretávajú sa so spochybňovaním či nedôverou. Do tejto situácie sa pridávajú aj globálne výzvy, či už klimatické zmeny a technologický pokrok, ktoré otvárajú nové otázky aj problémy. Aby sme teda dokázali čeliť súčasným výzvam, musíme budovať a následne udržiavať rozvinutú občiansku spoločnosť.

Orbis Civitates preto identifikoval 4 oblasti a ich priority, ktoré pomôžu posunúť občiansku spoločnosť vpred. Ich presné znenie nájdete vo vyhlásení. Tieto štyri oblasti sú však nosnými sférami fungovania RmS a všetkých našich členských organizácií.

Foto: Orbis Civitates

Šarka strávila 2 mesiace na stáži v Karibiku! Teraz pomáha ďalším, aby zažili rovnakú skúsenosť

Šarka strávila 2 mesiace na stáži v Karibiku! Teraz pomáha ďalším, aby zažili rovnakú skúsenosť

Snom takmer každého z nás je zažiť dovolenku na exotickom ostrove so slnkom zaplaveným pieskom a v obklopení priezračne čistej vody. Čo keby ste mohli na takomto ostrove nielen dovolenkovať ale aj pracovať a žiť 6 mesiacov? Šárka Kromerinská strávila dva mesiace na jednom zo 700 bahamských ostrovov, kde stážovala v luxusnom päťhviezdičkovom hoteli. Po návrate na Slovensko dáva príležitosť ďalším, aby mali neopakovateľnú životnú skúsenosť ako ona. Ako sa dostala do Karibiku, aká bola jej náplň práce a ako trávila svoje voľné dni? Čítaj ďalej a dozvieš sa.

Akú stáž si absolvovala? Prečo si absolvovali „iba“ dvojmesačnú stáž?

Ja som absolvovala dvojmesačnú stáž v Karibiku priamo na Bahamách v hlavnom meste Nassau na ostrove New Providence. Pracovala som vo Food and Beverage departmente. Počas svojej stáže som pracovala na rôznych pozíciách ako hosteska, pomocný čašník alebo hlavný čašník. Absolvovala som iba dva mesiace, keďže sa mi nedalo zostať dlhšie kvôli práci na Slovensku pre spoločnosť Smaller Earth, ktorá poskytuje rôzne programy práce a stáží v zahraničí. Na stáž ma vyslali, aby som zistila ako to funguje a mohla svoje skúsenosti ďalej komunikovať s uchádzačmi.

Na akých miestach v Karibiku môžu záujemcovia absolvovať stáž?

V rámci Karibiku momentálne pracuje naša spoločnosť so značkou rezortov Sandals Resorts International, a preto je možnosť zúčastniť sa stáže na rôznych ostrovoch, kde sa nachádzajú tieto rezorty. Momentálne je to Jamajka, Bahamy, Barbados, Antigua, Grenada a Sv. Lucia.

Ako prebiehal tvoj typický pracovný deň?

Môj pracovný deň začínal o 8:00. Do rezortu som prišla okolo 7:45. Museli sme ísť zamestnaneckým vstupom, kde bola aj bezpečnostná prehliadka. Tam nás skontrolovali ako na letisku či so sebou nesieme nejaký kovový alebo nebezpečný predmet. Mali sme aj prísny zákaz nosenia telefónov do rezortu. Do práce som musela prísť už v predpísanej uniforme, s menovkou a ID kartičkou, kde bola moja fotka a meno. Po príchode som išla do reštaurácie, kde som v ten deň mala pracovať. Pracovná zmena sa mi začala raňajkami pre hostí, ktoré väčšinou trvali do 11:00. Po raňajkách sme vždy reštauráciu upratali a pripravili na ďalšie servírované jedlo či už obed alebo večeru. Okolo poludnia som mala obednú prestávku. Po obede som sa vrátila do reštaurácie a začali sme servírovať obed pre hostí. Pred otvorením reštaurácie sme si s kolegami a manažérmi dali krátky rozhovor, kto, čo a kde bude robiť a čo by sme mali zlepšiť. Prácu som končila o 16:00. Po odchode z práce mi opäť skontrolovali tašku či niečo z rezortu nevynášam.

Čo ti stáž v Karibiku dala a prečo by si ju odporučila mladým ľuďom?

Pre mňa stáž v Karibiku znamenala hlavne spoznanie novej krajiny. Veľmi som sa tešila na dva mesiace strávené pri mori a využila som každú možnú chvíľu stráviť svoj voľný čas na pláži. Kto môže povedať, že žil dva mesiace na Bahamách?  Stáž v Karibiku je nielen dobrá pracovná skúsenosť, ale aj možnosť ako bývať sám v zahraničí a viac sa osamostatniť od rodičov. Táto stáž v Karibiku pomôže študentom alebo absolventom pri hľadaní práce na Slovensku. Nie je to plus iba pre tých, ktorí si budú hľadať prácu v hotelierstve ale aj pre tých, ktorí si chcú zlepšiť anglický jazyk. Za 6 mesiacov si dokážu zlepšiť svoje zručnosti, či už jazykové alebo pracovné. Tiež môžu spoznať novú krajinu, kultúru a utvoriť doživotné priateľstvá s ľuďmi z rôznych kútov sveta.

Ako prebiehal celý tvoj proces výberu stáže od začiatku až po prílet na miesto?

Proces je veľmi jednoduchý – stačí sa len prihlásiť na webovej stránke, zaregistrovať, vyplniť prihlášku a počkať, kedy spoločnosť vybaví skype pohovor so zamestnávateľom z Karibiku. Môj skype pohovor som mala niekedy v priebehu apríla, trval asi 10-15 min, kde sme sa rozprávali o mojich skúsenostiach a HR manažérka mi povedala o ponúkanej práci a ostrove, kde mala voľné miesto. Po skype pohovore mi do niekoľkých dní poslali potvrdzujúci list, kde som mala presne napísané informácie o pozícií, rezorte a uniforme. Potom som vybavovala dokumenty a ich preklad. Do týždňa som mala všetko vybavené a spoločnosť tieto dokumenty poslala cez FedEx zásielku na Bahamy. Odoslanie trvalo asi týždeň, po prijatí manažér z HR odniesol dokumenty na úrady na Bahamách. Následne som čakala na schválenie pracovného povolenia, ktoré trvalo niekoľko týždňov. Po
schválení mi spoločnosť kúpila letenku, zabezpečila poistenie a vykomunikovali sme posledné detaily pred odchodom.

Čo musia urobiť uchádzači o stáž? Si im počas procesu nápomocná?

Pre záujemcov o stáž zabezpečujeme asistenciu s vypĺňaním online profilu, aby si boli 100% istí, že k zamestnávateľovi idú s dokonalým CV-čkom. Samozrejme pripravíme Skype pohovory, ktorých sa zúčastnia či už doma, alebo keď chcú môžu aj u nás v kancelárii. Po prijatí na konkrétny ostrov si budúci stážisti zabezpečia dokumenty a ich preklady. Dokumenty sa v rámci ostrovov trocha odlišujú,
ale účastníci dostanú checklist, čo všetko je potrebné. Po tom, ako nám odovzdajú všetky dokumenty, ich my na naše náklady pošleme Fedexom na konkrétny ostrov a HR oddelenie zabezpečí podanie dokumentov na schválenie. Uchádzačom zabezpečíme aj letenku podľa ich preferencií, taktiež aj zdravotné poistenie na dobu pobytu aj predodletové stretnutie, kde ich oboznámime so všetkými podstatnými informáciami, ktoré pred vycestovaním potrebujú vedieť.

Ak sa chceš o možnosti stážovať v Karibiku dozvedieť viac  – nech sa páči klikaj TU.

Zdroj: Work & Travel

 

Kampaň “Detský čin pomoci” tento rok pomáha spoznať hrdinu v sebe

Kampaň “Detský čin pomoci” tento rok pomáha spoznať hrdinu v sebe

Október patrí v eRku – Hnutí kresťanských spoločenstiev deti už tradične kampani “Detský čin pomoci”. Tento rok však v originálnom šate s hlavným heslom Hero mission – hrdinská misia, inšpirovaný dvomi veľkými výzvami. Tou prvou je Mimoriadny misijný mesiac, ktorý vyhlásil pápež František, tou druhou je nová ročná téma „aj ty HRDINOM.“

Cieľom Detského činu pomoci i ročnej témy je, aby deti i animátori spoznali hrdinu v sebe. Kampaň ich motivuje k nezištným skutkom pomoci. Deti sa tak samostatne alebo so svojím stretkom usilujú pomáhať vo svojom okolí. Výsledkom kampane je preto vždy uskutočnenie komunitného činu“, približuje cieľ kampane predseda eRka Juraj Králik. V minulosti deti v rámci svojich komunitných činov napríklad navštívili hospic, kde klientom zaspievali a priniesli vyrobené darčeky, zbierali potraviny pre sociálne slabšie rodiny či vyčistili a upravili zabudnuté pomníky na cintoríne.

Deti sú počas kampane cez spoločné stretnutia a prípravu svojho komunitného činu vedené k tomu, aby si uvedomili, že každý máme svoje super schopnosti, hoci niekedy ich nevnímame. „Spoznanie vlastného hrdinstva je veľmi dôležité, avšak samo o sebe vôbec nestačí“, približuje zámer predseda metodickej komisie a koordinátor kampane Vladimír Dutka. „Spoločne by sa mali deti usilovať, aby si svoje hrdinstvo uvedomili a rozhodli sa pre hrdinskú misiu vo svete i doma”, dodáva koordinátor kampane. Koniec októbra potom bude patriť uskutočneniu konkrétnych detských činov.

Do kampane sa v tomto roku zatiaľ zaregistrovalo 60 detských spoločenstiev čo v súčasnosti predstavuje približne 1550 detí a 330 animátorov a niekoľko školských zariadení. Záujemcovia sa môžu zaregistrovať na webovej stránke Detského činu pomoci, kde nájdu aj metodické materiály ku kampani.

“Detský čin pomoci” je celoslovenská kampaň motivujúca deti v mesiaci október k skutkom nezištnej pomoci. Kampaň organizuje eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí. V tomto roku sa koná už jeho 19. ročník.

Zdroj: eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí

 

 

Dobrá novina otvára jubilejný 25. ročník s mottom „Buďme požehnaní(m)“

Dobrá novina otvára jubilejný 25. ročník s mottom „Buďme požehnaní(m)“

Dobrá novina pozýva deti a mladých ľudí do najväčšej pravidelnej dobrovoľníckej akcie na Slovensku s cieľom priniesť tradičnou formou koledovania vianočnú radosť z narodenia Krista do rodín a zároveň podporiť rozvojové projekty pre núdznych na africkom kontinente.

V jubilejnom 25. ročníku s témou Buďme požehnaní(m) predstavuje Dobrá novina dlhoročnú spoluprácu s Katolíckou diecézou Lodwar, ktorá sa nachádza na severe Kene. Svojimi rozmanitými pastoračnými a rozvojovými programami sa stará o dušu aj telo obyvateľov Turkany.

Nasadenie pracovníkov Caritas Lodwar v rámci programov vzdelávania dospelých, starostlivosti o vodné zdroje, podpory detí s fyzickým postihnutím či sociálnej podpore starých a chorých zlepšuje život nielen jednotlivcov, ale aj rodín a celých komunít.

Prostredníctvom krátkeho filmu s názvom „Požehnanie“ a sprievodných materiálov slovenská verejnosť spozná životný príbeh dvanásťročného Daniela Ewoia Ekarana. Daniel sa vďaka sociálnym pracovníkom dostal do Centra sv. Jána Pavla II. v Lokichare, kde podstupuje rehabilitáciu a začal navštevovať miestnu základnú školu. Jeho rodina sa veľa naučila o zdraví svojho syna a o svoje vedomosti sa teraz delí so svojím okolím. Skúsenosť Danielovej rodiny ukazuje, že úsilím o spoločné dobro môže človek prežiť naplnený život a prinášať požehnanie do života iných ľudí.

Mimoriadnymi aktivitami jubilejného ročníka bude návšteva umelca Adama Masavu z Kene a slávnostné premiéry dokumentárneho filmu „Dobrá novina, šťastná hodina“ v Prešove – 12. december, Bratislave – 17. december  a v Ružomberku 19. december, pri príležitosti 25 rokov koledníckej akcie na Slovensku.

Tradičnú kolednícku akciu Dobrá novina organizuje eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí v spolupráci s katolíckymi farnosťami v približne 1 260 mestách a obciach na celom Slovensku. V predchádzajúcom 24. ročníku sa do Dobrej noviny zapojilo 23 778 koledníkov v 2 512 skupinkách, ktorí spolu navštívili 64 585 rodín. Celkový výnos predstavoval 1 151 201,85 EUR.

Na verejnú zbierku Dobrá novina možno prispieť celoročne na číslo účtu IBAN: SK77 1100 0000 0029 4045 7894, SWIFT: TATRSKBX alebo onlineTU.

Verejná zbierka Dobrá novina – 25. ročník je zapísaná v registri verejných zbierok Ministerstvom vnútra SR pod číslom 000-2019-026282 zo dňa 8. augusta 2019 na všeobecne prospešný účel rozvojovej spolupráce a humanitárnej pomoci.

Zdroj: Dobrá novina

Študenti po celom svete chcú zažiť svoj americký sen! Môžu ísť do USA pracovať a cestovať aj Slováci?

Študenti po celom svete chcú zažiť svoj americký sen! Môžu ísť do USA pracovať a cestovať aj Slováci?

“Leto plné slnka, vody a zážitkov je za nami. Všetci študenti sa pomaly vracajú do školského kolobehu a už iba spomínajú na príjemné momenty plné zábavy a relaxu s priateľmi. Určite to je rovnako aj u teba! Svetielkom na konci tunela je spravenie zápočtov, ukončenie ďalšieho ročníka a nasledujúce leto. Ak rád spoznávaš zaujímavých ľudí, miluješ cestovanie a rád sa učíš nové veci, už teraz si môžeš naplánovať svoje ďalšie nezabudnuteľné leto. Pracuj v zahraničí, a to rovno v zemi neobmedzených možností, Amerike!”

Splň si svoj americký sen

Pokiaľ snívaš o tom, že stráviš celé leto v krajine neobmedzených možností, spoznáš skvelých ľudí z celého sveta, zlepšíš si angličtinu, zarobíš si peniaze a prežiješ zážitky, o ktorých budeš hovoriť
svojim kamarátom, nie je nič jednoduchšie. Work and travel je najlepší spôsob, ako prežiť leto v USA. Programu Camleaders sa každý rok zúčastňujú stovky študentov vysokých škôl. A čo to Campleaders vlastne je? Ide o prácu v detských táborov, ktoré majú v štátoch tradíciu už od 19. storočia.

Čo ti dá práca v kempe?

Pokiaľ to nezažiješ na vlastnej koži, tak nepochopíš. To ti povie každý, kto má skúsenosť s prácou v letnom tábore v USA. Príletom do štátov sa začína tvoje veľké letné dobrodružstvo. Konečne zažiješ práve a nefalšované multi-kulti, lebo stretneš perfektných ľudí z celého sveta, s ktorými budeš v kempe pracovať. Spoznáš americkú kultúru a všetko, čo k nej patrí. Môžeš si zdokonaliť angličtinu, ktorá sa ti bude hodiť nielen počas cestovania alebo aj v budúcej profesii. Naučíš sa samostatnosti a postarať sa sám o seba.

Aby si však mohol počas leta vycestovať do USA musíš spĺňať niekoľko podmienok:

 • pred vycestovaním do štátov si oficiálne dospelý. Stačí vek 18 rokov, nie 21
 • si študent denného štúdia na niektorej zo slovenských univerzít alebo vysokých škôl. Vysoká škola života sa neráta. 😉
 • okrem zábavy a cestovania si ochotný pracovať 9 – 10 týždňov. Bez práce, nie sú koláče resp. peniaze na pobyt v USA
 • dohovoríš sa aspoň na základnej úrovni v anglickom jazyku tak, aby si si vedel objednať burger a hranolky v reštaurácií
 • nikdy si nemal problém so zákonom a máš čistý register trestov
 • cítiš sa byť fyzicky a psychicky spôsobilý, aby si zvládol pracovať a odlúčenie od najbližších

Práca šitá na mieru

Počas 10. týždňov, ktoré stráviš prácou k kempe budeš vykonávať prácu, ktorú si vyberieš pred svojim odchodom do Ameriky. Môžeš pôsobiť ako Support Staff alebo pomocný personál. Je určená pre
študentov, ktorí nemajú angličtinu na vysokej úrovni a preferujú fyzickú prácu v medzinárodnom kolektíve z celého sveta. Ak máš chuť a záujem pracovať priamo s deťmi, môžeš sa stať vychovávateľom alebo Camp Counselor-om či špecialistom na rôzne druhy väčšinou športových aktivít. V tomto prípade je nutné, aby si vedel konkrétnu činnosť vyučovať v angličtine. Významnou a veľmi potrebnou pozíciou je Special needs counselor. Ide o vychovávateľa detí so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami. Jeho úlohou je pomáhať deťom v ich každodenných aktivitách v tábore, robiť im spoločnosť a odprevádzať ich na jednotlivé aktivity. Je výbornou praktickou skúsenosťou pre študentov pedagogiky a sociálne orientovaných odborov. Našiel si sa v týchto „zamestnaniach“ v kempe?

Ako mám začať?

Chceš vyskúšať Work and travel USA? Nenechaj si riešenie brigády na poslednú chvíľu! Ľahko sa ti tak môže stať, že o 5 minúť 12 už nenájdeš prácu alebo miesto podľa tvojich predstáv. Začni ju riešiť už teraz. V máji môže byť neskoro. Nápomocní ti budú zamestnanci, ktorí majú skúsenosť s programom. Vedia ti poskytnúť presné a overené informácie o priebehu programu, podmienkach a budú ti cennými radcami počas celého procesu.

Zdroj: Work and travel

Šlabikár neformálneho vzdelávania v práci s mládežou

Šlabikár neformálneho vzdelávania v práci s mládežou

“Šlabikár neformálneho vzdelávania v práci s mládežou” je prvá metodická príručka k neformálnemu vzdelávaniu v práci s mládežou v československom kontexte. Ako pomôcka môže slúžiť najmä tým, ktorí organizujú rôzne vzdelávacie aktivity pre mladých ľudí v rôznych kontextoch.

Digitálnu verziu Šlabikára je možné si bezplatne stiahnuť TU.

K dispozícii je aj tlačená verzia, ktorú si za cenu 10 EUR/výtlačok môžeš objednať prostredníctvom nasledovného formulára.

Zdroj: Youthwatch

Tréning pre mladých ľudí v oblasti médií – “V4 Fall School on Media”

Tréning pre mladých ľudí v oblasti médií – “V4 Fall School on Media”

Zaujíma Ťa téma klimatických zmien a “fake news” a máš záujem o väčšie pokrytie týchto tém vo V4?
Si študentka alebo študent, mladý profesionál, bloggerka, youtuber, mág sociálnych médií ktorý/á chce získať praktické zručnosti v oblasti tradičných, digitálnych a sociálnych médií?
Potom neváhaj a prihlás sa na školu V4 Fall School on Media!
Tréning je určený pre účastníčky a účastníkov z krajín Slovensko, Česká republika, Maďarsko a Poľsko vo veku 18-30 rokov.
Prihlás sa do 2. októbra 2019 vyplnením tohto online formulára.
Projekt je financovaný Vyšehradským fondom.
Viac informácií nájdeš TU
Zdroj: Európsky dialóg
Čo sa deje v kancelárii RmS

Čo sa deje v kancelárii RmS

Vďaka organizácii ADRA Slovensko sme pred pár dňami mali na návšteve delegáciu pracovníkov s mládežou z Ukrajiny. Predstavili sme im RmS a naše fungovanie.

 

Naša nová výskumníčka Veronika Fishbone Vlčková odpovedala na pár otázok Slovenskej tlačovej agentúre, ktorá písala o našom prieskume dôvere mladých v inštitúcie. Tento krátky výstup si môžete prečítať TU.

 

V Denníku N vyšiel článok, ktorý píše o tom, prečo by mladí ľudia mali ostať na Slovensku a aké možnosti tu majú. V článku sa spomínajú aj niektoré naše členské organizácie. Článok si môžete prečítať TU.

Na našom webe o projekte Európsky dialóg s mládežou postupne prinášame postrehy tých, ktorí konzultácie viedli v rôznych mestách vo forme krátkych blogov.

Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže má nového predsedu

Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže má nového predsedu

Počas uplynulého víkendu sa uskutočnila Celoslovenská rada ZKSM. Vedúci oblastných centier z celého Slovenska sa stretli vo Važci v Otcovej stodole, aby svojim hlasom rozhodli o ďalšom fungovaní ZKSM. Medzi najdôležitejšie body programu patrila voľba nového predsedu ZKSM. Po dlhoročnom pôsobení Jána Buca v tejto funkcii, bol Celoslovenskou radou ZKSM zvolený Eduard Filo.

Celoslovenská rada ZKSM sa začala už v piatok 6.9.2019 neformálnym programom zameraným na budovanie vzťahov. Pracovnú časť programu, ktorá nasledovala v sobotu, uviedol duchovným slovom Ján Buc, doterajší predseda ZKSM, kde použil aj myšlienky púštnych otcov o strážení svojej mysle. Na toto stretnutie prišiel aj jeho predchodca Ján Gombala, ktorý pôsobil ako predseda ZKSM od roku 1999 do roku 2005.

Voľby predsedu spolu s predsedníctvom ZKSM sa uskutočňujú každé štyri roky. Po vyše troch volebných obdobiach kňaza Jána Buca, ktorý sa dobrovoľne vzdal tejto funkcie, bol na jeho miesto zvolený Eduard Filo, ktorý doteraz pôsobil v ZKSM ako koordinátor pre podporu strategického rozvoja práce s mládežou. Dlhoročne sa venoval projektom ZKSM ako sú Líderská animátorská škola a Kresťan v politike. Jeho skúsenosti s prácou s mládežou však nezahŕňajú len prácu v ZKSM, kde bol doteraz aj členom predsedníctva. Pôsobil aj ako člen predsedníctva Rady mládeže Slovenska, Fóra kresťanských inštitúcií, komunálny poslanec mesta Trenčín. Naďalej pôsobí ako vedúci spoločenstva Južania v Trenčíne a regionálny poslanec VÚC. „Chcem zúročiť všetky skúsenosti a nadobudnuté vzťahy s partnermi, či organizáciami a tak prispieť k rozvoju ZKSM, ako aj zväčšení vplyvu organizácie,“ hovorí novozvolený predseda ZKSM, Eduard Filo.

Po voľbe predsedu nasledovala voľba nového predsedníctva. Okrem volieb sa na Celoslovenskej rade zhrnula činnosť ZKSM za ostatné obdobie. Medzi spomínané body patrila tvorba programového manuálu na podporu inklúzie rómskej mládeže zo sociálne vylúčených komunít, administratívne školenia ZKSM v regiónoch, noví zamestnanci a regrantingový systém. Tiež sa predstavili hlavné priority ZKSM na najbližšie obdobie ako zameranie sa na nových členov, nový mediálny plán ZKSM a vyhodnotenie dotazníkov pre spoločenstvá v kríze. ZKSM sa plánuje zapojiť aj do Národného pochodu za život a tiež bude aj tento rok organizovať Stretnutia s vedúcimi v regiónoch. Na stretnutí odzneli aj myšlienky posynodálnej apoštolskej exhortácie Christus vivit, ktorú predstavil kňaz Ľuboš Laškoty, riaditeľ Komisie pre mládež v Spišskej diecéze. Stretnutie bolo ukončené svätou omšou, ktorú celebroval nový tajomník Rady pre mládež a univerzity KBS, Matúš Reiner.

Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže (ZKSM) je občianske združenie, ktoré má dlhoročnú históriu a skúsenosti v práci s mládežou v spoločenstvách. Zameriava sa na duchovné formovanie a neformálne vzdelávanie svojich členov prostredníctvom animátorských škôl, či nového rozvojového programu UpGrade. K projektom združenia patria Kresťan v politike, evanjelizačný projekt Godzone či projekt sieťovania a rozvoja spoločenstiev Lifenet. 

Zdroj: ZKSM

 

Stredoškoláčky a stredoškoláci sa môžu prihlásiť na rok štúdia v Amerike zadarmo

Stredoškoláčky a stredoškoláci sa môžu prihlásiť na rok štúdia v Amerike zadarmo

Štúdium je financované zo štipendijného programu FLEX.

Čo presne je FLEX?

 • Štipendijný program plne financovaný Ministerstvom zahraničných vecí Spojených štátov
 • Poskytuje študentom možnosť žiť v americkej hostiteľskej rodine a
  študovať na americkej strednej škole.

Kto sa môže prihlásiť ? Oprávnený žiadateľ musí

 • byť narodený medzi 15.7.2002 – 15.7.2005
 • ovládať angličtinu na komunikatívnej úrovni a mať dobrý študijný priemer
 • splniť požiadavky na vízovú spôsobilosť v USA (za posledných 5 rokov strávil na území
  USA menej ako 90 dní)
 • mať slovenské občianstvo
 • v dobe podania prihlášky navštevovať 1. alebo 2. ročník strednej školy alebo ekvivalent
  (vrátane 3. ročníka v prípade 5-ročných gymnázií)

 

Čo pokrýva štipendium?

 • spiatočnú letenku
 • mesačný príspevok určený na účasť na spoločenských aktivitách a nákup základných
  osobných potrieb
 • umiestnenie vo vybranej a preverenej hostiteľskej rodine
 • štúdium na americkej strednej škole
 • prípravné školenia pred vycestovaním do USA a po návrate na Slovensko
 • základné zdravotné poistenie

 

Viac informácií TU alebo TU.

Prihlásiť sa môžeš TU

Zdroj: American Councils for International Education

Slovenská debatná asociácia hľadá projektového koordinátora alebo koordinátorku

Slovenská debatná asociácia hľadá projektového koordinátora alebo koordinátorku

Slovenská debatná asociácia (SDA) je občianske združenie, ktoré podporuje kritické myslenie, otvorenosť a občianstvo mladých ľudí. Je členom európskej siete debatných organizácií IDEA Činnosť SDA zabezpečuje približne 100 dobrovoľníkov a dobrovoľníčok a 3-členná kancelária, do ktorej hľadáme posilu.

Čo bude tvojou úlohou?

 • Koordinácia rozvojových aktivít pre medzinárodnú sieť mimovládnych organizácií
 • Tvorba projektových zámerov a podávanie grantových žiadostí
 • Riadenie, monitorovanie a vyúčtovanie projektov
 • Podpora činnosti centrály IDEA
 • Úlohy možné kombinovať s fundraisingom, organizáciou podujatí a inými

Čo očakávame?

 • Skúsenosti s projektovým riadením
 • Systematický a zodpovedný prístup
 • Angličtina na úrovni C1
 • Skúsenosti s fundraisingom, riadením komunikácie na sociálnych sieťach a s prácou v neziskovom sektore výhodou

Čo ponúkame?

 • Zmysluplnú prácu s dopadom na mladých ľudí na Slovensku a v Európe
 • Spoluprácu s partnermi z celej Európy
 • Možnosť tvoriť vlastné projekty
 • Prácu v komunite mladých angažovaných a charakterných ľudí
 • Flexibilný pracovný čas
 • Príjemné pracovné prostredie v centre Bratislavy
 • Možná dohoda aj na zníženom úväzku
 • Mzda pri plnom úväzku od 1100-1300 eur
 • Nutnosť niekedy cestovať a pracovať cez víkendy
 • Nástup možný okamžite

Podmienky

 • Možná dohoda aj na zníženom úväzku
 • Mzda pri plnom úväzku od 1100-1300 eur
 • Nutnosť niekedy cestovať a pracovať cez víkendy
 • Nástup možný okamžite

Ako sa prihlásiť

Pošlite životopis a motivačný list reflektujúce naše očakávania do 23. septembra 2019 na adresu praca@sda.sk. Vybraných záujemcov a záujemkyne pozveme na pohovor.

Pri prihlásení uveďte nasledujúci súhlas: “Súhlasím so spracúvaním mojich osobných údajov v zasielanom životopise Slovenskou debatnou asociáciou (IČO 31801480) v jej databáze za účelom evidencie záujemcov a záujemkýň o zamestnanie po dobu 6 mesiacov. Svoj súhlas môžem kedykoľvek písomne odvolať.” 

Viac informácií TU.

Zdroj: Slovenská debatná asociácia