Viac byrokracie neznamená vyššiu transparentnosť. Znamená menej času na aktivity pre deti a mládež.

76 poslancov Národnej rady Slovenskej republiky schválilo novelizáciu zákonov o mimovládnych a neziskových organizáciách. Obhajcovia tohto návrhu si sľubujú vyššiu transparentnosť v mimovládnom neziskovom sektore, zjednotenie výkazov pre rôzne právnické osoby a zverejňovanie informácií o darcoch či členoch orgánov ozietiek.

Mimovládne neziskové organizácie so svojimi dobrovoľníkmi dlhodobo zabezpečujú hlavnú časť voľnočasových aktivít pre deti a mládež. Skauti, saleziáni, stretká pri kostole, dofáci, fenixáci a debatéri vytvárajú počet osobodní detí strávených na schôdzach, stretkách, družinovkách, víkendových výletoch, expedíciách, splavoch, denných či letných táboroch, ktorý mnoho násobne prevyšuje to čo je schopný zabezpečiť štát, cez svoju infraštruktúru alebo súkromný sektor cez ponuku komerčných aktivít. Bez nadsázky môžeme povedať, že celý systém práce s mládežou stojí na mimovládkach.

Sektor trpí pod ťarchou prezumpcie viny. Avšak dlhodobo cítime nárast byrokratických a administratívnych povinností pracovníkov s mládežou, ktorí organizujú aktivity pre deti a mládež po škole, po pracovnej dobe na úkor svojej vlastnej rekreácie a oddychu. Dobrovoľníci sú unavení, frustrovaní, necítia podporu ani morálnu a ani materiálnu od kompetentných orgánov. Štát za posledných pätnásť rokov pomohol sektoru minimálne a aj financovaním horko ťažko dobiehame infláciu. Krehký ekosystém vytvárajúci finančne dostupné aktivity aj pre deti zo sociálno ekonomicky znevýhodneného prostredia dostal včera od vládnej koalície ďalšie polená pod nohy.

Kým v blízkom zahraničí vidíme podporné aktivity pre mimovládky, aby mohli realizovať svoje verejnoprospešné aktivity, tak na Slovensku novelizácia zákona zavedie pre mladých ľudí, ktorí chceli venovať svoj čas deťom a mládeži, nové administratívne povinnosti a ďalšie papierovanie pod hrozbou pokút, či prípadne pozastavenia financovania aktivít. Novinky nepriniesli žiadne zlepšenie prostredia práce s mládežou a znamenajú, že dobrovoľníci miesto aktivít pre deti a mládež budú robiť papiere.

Nechápte nás zle. My sa nebránime diskusii o transparentnosti, ale táto diskusia by mala byť vedená riadnym legislatívnym procesom s medzirezortným pripomienkovým konaním a hlavne so zapojením dotknutých osôb. Cieľom reformy by mala byť debarierizácia a mala by viesť v prospech rozvoja občianskeho sektora. Miesto toho sme videli legislatívny chaos, priebežnú stigmatizáciu mimovládneho sektora a pozmeňovacie návrhy na poslednú chvíľu. Výsledok vyzerá tak, ako vyzeral samotný proces.

To čo žiadame je, aby štát fungoval tak, ako má a napríklad, aby zmena sídla občianskeho združenia, schválenie nových stanov alebo výmena štatutára netrvali miesto 30 dní polroka.

V záujme podpory detských a mládežníckych organizácií a aktivít, ktoré realizujeme, vyzveme Prezidenta Slovenskej Republiky, aby túto novelizáciu nepodpísal.