Nový poslanecký návrh zákona o lobingu je klincom do rakvy mládežníckej participácii na Slovensku

Politické strany, Národná rada a vláda Slovenskej republiku obsadzujú dlhodobo najnižšie priečky pri meraní dôvery mladých ľudí v inštitúcie. Mladí ľudia sa necítia vypočutí a frustruje ich nezáujem politikov a političiek o ich názor. Systematickou odpoveďou na odvrátenie krízy dôvery medzi budúcimi občanmi a štátom mali byť poradné orgány prepájajúce politikov s rozhodovacími právomocami a slovenskú mládež. Dlhodobo budovaným aktivitám môže byť po novom koniec aj vďaka novému zákonu o lobingu.

Poslanecký návrh zákona o lobingu nepriamo nadväzuje na novelizáciu série zákonov o mimovládnych neziskových organizáciách s cieľom označovania aktívnych občanov za lobistov, zahraničných agentov a s dôrazom na zvýšenie byrokratickej záťaže pre všetky právne formy v treťom sektore. Spoločným menovateľom oboch týchto legislatívnych úprav je kontrola aktívnej občianskej spoločnosti, neprimerané zverejňovanie osobných údajov členov správnych orgánov, nastavenie reštriktívnych opatrení voči organizáciám a v neposlednom rade dlhodobá systematická ostrakizácia mimovládnych a neziskových organizácií vo verejnom diskurze.

Súbor zákonov takisto podkopáva princípy filantropie jednotlivcov a pod naratívom zvýšenia transparentnosti zavádza neprimeranú povinnosť zverejňovať mená darcov prispievajúcich na činnosť mimovládnych neziskových organizácií. Tým dostávame miesto inštitucionalizovanej podpory individuálneho darcovstva služieb vo verejnom záujme, ďalšie povinnosti ktoré budú viesť k zvýšeným administratívnym nárokom na činnosť organizácií miesto priamej podpory cieľových skupín, ktorým sa jednotlivé organizácie venujú.

Nový zákon o lobingu budem mať negatívny dopad aj na mimovládne a neziskové organizácie vytvárajúce aktivity pre deti a mládež tešiace sa veľkej podpore rodičov a dôvere ako zo strany verejnosti tak aj mladých ľudí. Častokrát práve tieto organizácie vytvárajú prostredie v ktorom sa mládež občiansky aktivizuje, zaujíma sa o rozvoj komunity, vytvára medzigeneračný dialóg, znižuje možnosť vzniku sociálno patologického, podporuje kritické myslenie a vďaka hodnotovo charakterovému vzdelávaniu sa v organizáciách buduje hrádzu extrémizmu a radikálnym prejavom správania.

Zákon aktuálne putuje do druhého čítania v pléne Národnej rady Slovenskej republiky, ak bude schválený v nezmenej podobe tak dňom účinnosti jeho platnosti sa výrazne mení fungovanie strešných organizácií detských a mládežníckych organizácií, študentských iniciatív a združení, mládežníckych obecných a krajských parlamentov. Všetci títo zástupcovia mládeže a odborníci radiaci štát sa stanú lobistami.  Z mládežníckej participácie a činnosti poradných orgánov verejnej správy či samosprávy sa stane lobing. Všetci aktéri zapojení do lobingu budú musieť zverejňovať raz za 3 mesiace podrobnú správu o lobingových aktivitách, do registra zapísať, že sú lobisti a ak porušia tieto povinnosti, tak im budú hroziť pokuty, prípadne, ak porušia povinnosti 3 krát v kalendárnom roku, tak zrušenie súdom alebo rozpustenie rozhodnutím Ministerstva vnútra v prípade občianskeho združenia.

Návrh zákona považujeme za diskriminačný, lebo na jednej strane neprimerane postihuje jednu časť mimovládnych neziskových organizácií a na druhej strane udeľuje výnimky pre činnosť odborových organizácií, organizácií zamestnávateľov a športových organizácií zapísaných v registri právnických osôb v športe podľa osobitného predpisu. Rovnako zákon nepriznáva lobing zo strany súkromného a podnikateľského sektora pri rozvoji hospodárskej činnosti. Považujeme za úplne absurdné, aby ľudia z biznisu sa mohli neregulovane stretávať s politikmi, ale zástupcovia mládežníckych organizácií vypĺňali správy o lobingu.

Takáto legislatívna úprava ide v priamom rozpore s viacerými štátnymi politikami, a to napríklad Zákon o podpore práce s mládežou, Stratégie pre mládež na roky 2021 – 2027, Koncepcia rozvoja občianskej spoločnosti SR a Európska stratégia pre mládež, ktoré si dávajú za cieľ vytvárať prostredie pre spoluúčasť pri rozhodovaní mládeže na verejnom dianí. Avšak pri takejto úprave lobingu nikto nebude mať záujem zapojiť sa do participatívnych štruktúr a byť vedený ako registrovaný lobista. Mladí ľudia nám utekajú zo Slovenska, v ktorom nevidia svoju budúcnosť a my im pridávame ďalší dôvod, aby čím skôr odišli.