Mládež, únia, vízia budúcnosti – ako súvisia?

Mládežnícka Organizácia Záhorácky Fénix v meste Senica hostila v dňoch 6. – 8. septembra 2024 medzinárodné podujatie s názvom „Mládež, únia, vízia budúcnosti – ako súvisia?“, na ktorom sa zúčastnili mladí ľudia a zástupcovia z Maďarska, Rumunska, Česka, Chorvátska, Rakúska a Slovenska. Tento trojdňový projekt bol zameraný na diskusiu o výzvach a príležitostiach, ktoré Európska únia mladým ľuďom prináša, a na výmenu názorov, ako by mala vyzerať budúcnosť v zjednotenej Európe.

Hlavné témy podujatia sa dotýkali otázok rovnosti príležitostí, výmeny názorov o štandardoch ochrany detí, vzdelávania, zamestnateľnosti a udržateľného rozvoja. Súčasťou programu boli aj workshopy, kde sa diskutovalo okrem iného o manipulácii verejnej mienky v online priestore (hoaxy) a o možnostiach, ako sa jej vyhnúť, ako aj o postavení žien a ich rovnosti v pracovnej sfére v rámci EÚ.

Medzi kľúčové body diskusií patrila aj výmena názorov na tému „Naša vízia budúcnosti“, kde mladí ľudia mali možnosť vyjadriť svoje predstavy o tom, ako by mohla Európa vyzerať o 10 či 20 rokov. Tieto myšlienky by mohli byť užitočné v rámci širšej diskusie na úrovni EÚ o zapojení mládeže do tvorby politík. Vyvrcholením workshopov a spoločných diskusií bola téma „Výdobytky vs. odmietanie“, kde účastníci reflektovali na výzvy a prínosy európskej spolupráce.

Program podujatia bol spestrený interaktívnymi kultúrnymi a športovými aktivitami, ktoré prispeli k budovaniu priateľstiev medzi mladými ľuďmi z rôznych krajín. Nechýbal ani multi-etnický výlet do blízkej obce Sobotište, kde mali hostia možnosť spoznať miestnu históriu a kultúru. Navštívili pamiatkovú zónu Habánsky dvor a miestnu hvezdáreň, spoznali i krásy Kunovskej priehrady, na šlapadlových lodiach si pozreli vtáčí ostrov.

Vrcholom kultúrneho programu bola prezentácia miestnych krojov, tradičných tancov a ľudovej hudby, ktorá podčiarkla bohaté kultúrne dedičstvo regiónu. Na záver podujatia účastníkov čakalo spoločné varenie, kde jednotlivé družstvá pripravili jedlá charakteristické pre ich krajinu / región. Celý projekt prebiehal za podpory Európskej únie v rámci iniciatívy zameranej na mládež, výmenu skúseností a posilnenie vzťahov medzi krajinami EÚ.

Tento projekt ukázal dôležitosť medzinárodnej spolupráce mladých ľudí a ich angažovanosti v spoločných európskych témach, čo je nevyhnutným krokom k budovaniu silnejšej a jednotnejšej Európy.