Generation Fair: Voľby od 16 rokov a zákaz neplatených stáží

Mnohí mladí ľudia sa necítia v demokracii zastúpení, nemajú veľkú dôveru v inštitúcie či demokraciu samotnú, a preto si často pripadajú neviditeľní. V Európskej únii preto prebieha snaha o zlepšenie postavenia mladých ľudí. Iniciatívami, ktoré sa o to usilujú, sú možnosť voliť od 16 rokov („Vote 16“) a zákaz neplatených stáží („Ban Unpaid Internships“).
Potreby a obavy mladých ľudí do 18 rokov sú v politickom diškurze často opomínané. Bez práva voliť sú títo mladí ľudia pre politické strany prakticky neviditeľní. Politici preto často ani nevidia dôvod cieliť na nich svoj politický program a brať do úvahy ich názory, hoci ich rozhodnutia ovplyvňujú v mnohých oblastiach ich života – od vzdelávania a kultúry cez dopravu až po boj proti klimatickej kríze, ktorá bude zásadne formovať ich budúcnosť.
Zároveň si v tomto veku postupne začínajú vyberať smerovanie svojej budúcej kariéry. Mnohí však už v jej začiatkoch čelia rôznym prekážkam, začarovaným kruhom („Potrebujem prácu, ale na jej získanie potrebujem pracovné skúsenosti, ktoré nemám. Preto potrebujem prácu…“) a neraz aj ekonomickej diskriminácii, ktorá len ďalej prehlbuje sociálne rozdiely.
Mladí ľudia si spočiatku hľadajú menej kvalifikované pracovné pozície, na ktoré nepotrebujú predchádzajúce skúsenosti. Ako možnosti sa im núkajú rôzne brigády alebo stáže, mnohé z nich však neplatené. A práve neplatené stáže bývajú prezentované ako skvelá príležitosť pre mladého človeka, kde im síce nezaplatia, ale odmena za vykonanú prácu sa má dostaviť v podobe neoceniteľných skúseností na pracovisku. Takáto stáž však mladého človeka v Európe môže vyjsť aj na vyše 1000 € mesačne, ktoré potrebuje na zaplatenie bývania, stravy a ďalších základných životných nákladov. Mnohí mladí ľudia pochádzajú z rodín, ktoré si nemôžu dovoliť ich podporiť takouto sumou. A tak, hoci by ich skúsenosti zo stáže profesijne posunuli, kvôli finančnej náročnosti neplatených stáží zaostávajú v kariére za svojimi rovesníkmi. A namiesto osamostatnenia sú často nútení zostať žiť u svojich rodičov.
Projekt „Generation Fair: Vote 16 and Banning Unpaid Internships“ prepojí znalosti a skúsenosti mladých ľudí, ktorí zastupujú svojich rovesníkov, a preskúma možnosti, ako presadiť zníženie vekovej hranice ich aktívneho volebného práva na 16 rokov a zákaz neplatených a nízkoplatených stáží.
Súčasťou projektu budú vzájomné konzultácie, výmena stratégií advokácie a návrh kampaní šitých na mieru pre konkrétne krajiny, zameraných na ovplyvňovanie politík na národnej aj európskej úrovni.
Zároveň, koncom apríla usporiada Rada mládeže Slovenska fyzické stretnutie, na ktorom sa zúčastnia zástupcovia národných rád mládeže z 11 krajín Európy. Formou workshopov vypracujú plány kampaní pre advokáciu tém projektu a získané znalosti následne uplatnia vo svojich domovských krajinách.
Aktivity tohto projektu implementujú priority Rady Európy: podporovať mladých ľudí pri revitalizácii pluralitnej demokracie, prístup mladých ľudí k ich právam a odstraňovanie ekonomickej nerovnosti.
Ciele projektu:
- návrh a vypracovanie stratégií pre advokačné kampane zníženia vekovej hranice pri voľbách na 16 rokov a zákazu neplatených stáží
- vylepšovanie advokačných techník účastníkov projektu a budovanie kapacít národných rád mládeže zdieľaním skúseností a výmenou znalostí v oblasti advokácie tém projektu
- prepájanie pracovníkov s mládežou a ich organizácií ako základ pre budúce ďalšie kooperácie a celkové posilňovanie mládežníckeho sektora v Európe
Projekt je financovaný Európskou mládežníckou nadáciou Rady Európy.