Cesta mladého človeka – Cesta hrdinu (školenie pre pracovníkov s mládežou zo SR/ČR)

Cesta mladého človeka – Cesta hrdinu (školenie pre pracovníkov s mládežou zo SR/ČR)

Plusko v spolupráci s Prázdninovou školou Lipnice chystá v novembri slovensko-české školenie s názvom Cesta hrdinu. Deadline na prihlásenie je 31.júl. 

…. zaujíma Ťa koncept cesty Hrdinu a ako sa s ním dá pracovať v zážitkových akciách?
…. chceš vedieť ako sa pracuje s imagináciou, mytológiou či poradnými kruhmi?
…. zaujíma ťa čo sú najväčšie témy, ktoré riešia mladí v čase dospievania?
…. chceš zažiť vynikajúcich lektorov Prázdninovej školy Lipnice?
…. rád by si sa stretol so zaujímavými ľuďmi z praxe práce s mladými z ČR a SR?
…. vieš si nájsť čas 1. – 7. 11. 2019
…. tak odporúčame vyplniť prihlášku čím skôr (možno nebude reminder), najneskôr však do konca mesiaca, potom už nemusíme mať garantované miesto. 

Téma dospievania mladých ľudí, ich sprevádzania na ceste k dospelosti a práca s rituálmi v poslednom období čoraz viac rezonujú v oblasti
práce s mládežou. Preto prinášame kurz pre pracovníkov s mládežou zo Slovenska a ČR, na ktorom sa naučia nové prístupy a techniky
využiteľné pri sprevádzaní mladých ľudí na ich ceste k dospelosti.
Školenie vychádza z dlhoročnej praxe Breta Stephensona, autora knihy „Co dělá z chlapců muže” a jeho úspešnej práce s náročnými
tínedžermi, pri ktorej využíva koncept Cesty Hrdinu (The Hero’s Journey), čo je model osobného rastu, zmeny a transformácie vyvinutý
Josephom Campbellom na základe inšpirácií z rôznych kútov sveta.
Kurz povedú dvaja veľmi skúsení lektori Renáta Trčková a Pavel Kučera (viac info nižšie), ktorí si obaja absolvovali školenie priamo s Bretom
Stephensonom o jeho práci s modelom Cesty Hrdinu, vybrali z neho to najlepšie a niektoré jeho časti adaptovali, aby lepšie zodpovedali
československému kontextu.

V prípade otázok kontaktujte Tomáša Peška: tomas.pesek@plusko.net

Viac informácií TU.

Zdroj: Plusko

 

Centrum pre filantropiu hľadá asistentku alebo asistenta

Centrum pre filantropiu hľadá asistentku alebo asistenta

Potrebuješ si zarobiť a hľadáš dlhodobú a zmysluplnú brigádu? Na pozíciu asistentky/asistenta hľadáme šikovnú študentku/ šikovného študenta, ktorá/ý sa nezľakne administratívnej práce, rozumie si s excelovými tabuľkami a rada/ rád komunikuje s ľuďmi. Pokiaľ je Ti blízka samostatnosť, zodpovednosť, dôslednosť, tešíme sa na Teba.

Náplň práce:

 • Emailová a telefonická komunikácia so žiadateľmi a príjemcami grantov
 • Administratívne zabezpečenie grantových programov
 • Tvorba rešerší na rôzne témy týkajúce sa neziskového sektora

 

Akého uchádzača/ku hľadáme:

 • So záujmom o neziskový sektor a verejnoprospešné projekty
 • Šikovnú kolegyňu/ kolegu, ktorú/ého baví administratívna práca
 • Výhodou aj predchádzajúca skúsenosť v dobrovoľníckej práci
 • Človeka s dobrým srdcom, s nadšením pre dobrú vec

Osobnostné predpoklady a zručnosti:

✔ schopnosť rozštvrtiť sa, aby si dokázal robiť 100 vecí naraz 🙂
✔ schopnosť pracovať samostatne
✔ trpezlivosť na vybavovanie vecí
✔ zmysel pre detail a drobnosti
✔ dobré komunikačné schopnosti
✔ príjemné vystupovanie

Zamestnanecké benefity

 • Práca v mladom kolektíve
 • Práca pre mimovládnu organizáciu s niekoľkoročnou pôsobnosťou a širokým záberom aktivít
 • Príležitosti pre ďalší profesionálny rozvoj
 • Flexibilná pracovná doba

 

Počítačové znalosti – používateľ:
Microsoft Word – pokročilý
Microsoft Excel – pokročilý

Ponúkaný plat: 4,5 eur brutto

Termín nástupu: 1.8.2019

Miesto práce: Baštová 5, Bratislava

Druh pracovného pomeru: dlhodobá brigáda

 

Informácie pre uchádzačku/ča:
Motivačný list + Životopis v slovenskom jazyku
Podklady zašlite do 19.7.2019 na adresu:  thullnerova@cpf.sk, v predmete  e-mailu:  uveďte: „asistentka/ asistent“.
Predložením svojej žiadosti súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

 

Stručná charakteristika organizácie

Centrum pre filantropiu je nezisková organizácia, ktorej cieľom je aktívne prispievať k rozvoju a kultivácii darcovstva na Slovensku. Svojimi aktivitami chceme dosiahnuť, aby sa darcovstvo stalo bežnou súčasťou života občanov aj firiem.

Našou snahou je spájať tých, ktorí chcú darovať svoje zdroje – s tými, ktorí pomoc potrebujú a zároveň rozvíjať a rozširovať myšlienkový i fyzický priestor pre pôsobenie aktívnych ľudí vo verejný prospech.

V rámci napĺňania nášho poslania realizujeme aktivity podporujúce rozvoj darcovstva  – firemného a individuálneho; vzdelávacie a výskumné aktivity na témy filantropie, dobrovoľníctva, občianskej spoločnosti, miestneho a regionálneho rozvoja; vzdelávacie, organizačné a informačné služby v oblasti prípravy, realizácie, manažmentu a hodnotenia grantových a iných rozvojových programov.

 Zdroj: Centrum pre filantropiu, n.o.

Celoslovenské stretnutie eRkárov 2019 bude v Ružomberku

Celoslovenské stretnutie eRkárov 2019 bude v Ružomberku

eRko – Hnutie kresťankých spoločenstiev detí organizuje od 28. augusta do 31. augusta 2019 celoslovenské stretnutie pre svojich animátorov v Ružomberku. Animátori eRka sa stretnú na konci augusta, aby sa inšpirovali vo svojej službe, duchovne načerpali, odštartovali svoj dobrovoľnícky školský rok a aby oslávili sviatok patrónov eRka – Svätých košických mučeníkov (7. septembra). Prihlásených je už viac ako 190 eRkárov.

Program sa bude konať v priestoroch Gymnázia sv. Andreja v Ružomberku a v Kultúrnom dome v Likavke. Pre účastníkov je pripravené predstavenie eRkoprogramu „Aj ty hrdinom“ pre prácu s deťmi na školský rok 2019/2020.

Chýbať nebudú duchovné, vzdelávacie, zážitkové aktivity i slávnostné momenty, ktoré priblížia všetky úrovne eRka. Účastníci sa môžu tešiť na eRko-bál, prednášku Slávky Kubíkovej o deťoch v 21. storočí, na hudobného hosťa Dominiku Gurbaľovú, svedectvá eRkárov, ale aj na čas pre vzájomné spoznávanie sa a priestor na duchovnú obnovu.

Štvrtkové poobedie bude patriť workshopom. Účastníci v nich dostanú dobré rady do ich ďalšej služby. Ponuka zahŕňa workshopy napríklad o Fair trade, ktorý bude viesť projektová manažérka Dobrej noviny Darina Maňurová, workshop kňaza Martina Majdu o rozhodnutí a hľadaní odpovede na otázku kam ďalej vo svojom živote, či o hodnote ľudskej práce, ktorý povedie Elena Karasová a ďalšie.

Viac informácií na www.erko.sk/cse.

eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí je detská organizácia s celoslovenskou pôsobnosťou. Základom činnosti hnutia je pravidelná mimoškolská práca s deťmi v malých spoločenstvách – stretkách. Celoslovenské stretnutie eRkárov v Ružomberku sa koná po siedmich rokoch. V minulosti sa konalo v Tvrdošíne, Ružomberku, Trenčíne a naposledy v Banskej Bystrici.

 

Zdroj: eRko

 

Čo sa deje v kancelárii RmS

Čo sa deje v kancelárii RmS

Začali prázdniny, ale u nás sa neprázdninuje.

Pred pár dňami sme boli hneď dva razy v Nitre. Najprv sme pripravovali posledný seminár pre samosprávy a vzápätí prvé so série našich sieťovacích stretnutí s regionálnymi koordinatormi. Obe stretnutia sa konali v rámci projektu Efektívna verejná správa. 

Záver júna sme poňali strategicky a vyhodnotili si prvý polrok 2019 a pripravili sa na jeho druhú polovicu.

Jeden z projektov, ktorým sa budeme venovať pripravujeme aj v spolupráci s Českou radou dětí a mládeže, preto boli tento týždeň u nás na návšteve. Projekt bude zameraný najmä na výskum, ktorého výsledky budeme môcť porovnávať v oboch krajinách.

 

Naše delegátky sa práve ochladzujú na konferencii v Helsinkách, ktorá sa koná v rámci VII. cyklu Európskeho dialógu s mládežou. Je to druhá z troch konferencií, v minulosti boli naši delegáti v Bukurešti a čaká ich ešte Chorvátsko.

Slovenským hradom pomôžu dobrovoľníci zo zahraničia

Slovenským hradom pomôžu dobrovoľníci zo zahraničia

Už 26. rok prídu na Slovensko pomáhať dobrovoľníci z celého sveta. Tento rok ku nám zavíta 68 dobrovoľníkov z Brazílie, Dánska, Taiwanu, Nemecka, Talianska, Turecka a iných krajín na 8 medzinárodných dobrovoľníckych táboroch  – workcampoch.

Dobrovoľníci pomôžu s renovováciou hradov (Brekov, Šebeš a Uhrovec). Pripravia zábavné voľnočasové aktivity a výlety pre ľudí s postihnutím v DSS Integra v Bratislave, OZ Barlička v Prešove, či pre deti v Šuranoch. Pomoc potrebuje aj dedinka Slatinka pri Zvolene, kde budú prebiehať najmä environmentálne práce. Tí, ktorí sa radi starajú o zvieratá, ocenia workcamp v Zlatnej na Ostrove.

Na každom tábore sa uskutoční podujatie „Hody kultúr“. Na účastníkov čakajú prezentácie krajín a kultúr dobrovoľníkov. Vítaní sú všetci z okolia. Pozvánky budú uverejnené na stránke INEXU a samozrejme aj na ich Facebooku.

Prvý medzinárodný dobrovoľnícky tábor (workcamp) sa uskutočnil po skončení prvej svetovej vojny. Tábory trvajú 1 – 3 týždneročne sa ich zúčastní 14 000 dobrovoľníkov, ktorí vycestujú a pomôžu bez nároku na mzdu. Odmenou sú im nové priateľstvá, zlepšenie sa v cudzom jazyku, stávajú sa samostatnejšími, tolerantnejšími, flexibilnejšími a otvorenejšími novým výzvam.

Zdroj: INEX Slovakia

Čo sa deje v kancelárii RmS

Čo sa deje v kancelárii RmS

Spustili sme online dotazník VII. cyklu k projektu Európsky dialóg s mládežou. Je určený všetkým, ktorí majú 13 – 30 rokov a majú záujem vyjadriť svoj názor na tému zamestnania, vzdelávania a príležitostí pre vidiecku mládež.

V spolupráci s portálom Startitup sme pripravili článok o tom, ako mladí Slováci vnímajú Európsku úniu.

 

Navštívili sme pani ministerku Lubyovú, ktorá prijala zástupcov mládežníckych organizácií. Na stretnutí sa spoločne venovali zmenám v novele zákona o podpore práce s mládežou a navýšení finančných zdrojov pre sektor práce s mládežou. 

Na návštevu k nám prišla aj rada mládeže z Bosny a Hercegoviny.

 

V rámci projektu Efektívna verejná správa sme pripravili seminár pre samosprávy v Bratislave a Prešove, budeme pokračovať aj Nitrou.

 

FESTIVAL ŠTYROCH ŽIVLOV AMAVET 2019 – Na 2.ročníku súťaže žiakov základných škôl bola neočakávaná účasť

FESTIVAL ŠTYROCH ŽIVLOV AMAVET 2019 – Na 2.ročníku súťaže žiakov základných škôl bola neočakávaná účasť

Talentovaným drobcom, žiakom základných škôl, ponúkla Asociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) hravú formu vedecko-technickej súťaže. Žiakom základných škôl dali ideálnu príležitosť bádať a pritom sa hrať. Druhý ročník Festivalu štyroch živlov (F4Ž) sa tešil veľkej účasti – 61 projektov, 131 autorov a 41 sprevádzajúcich pedagógov, zdôrazňujem dobrovoľníkov, naplnilo Zážitkové centrum vedy AURELIUM v Bratislave na maximum. Vedeckým exponátom Aurelia „konkurovali“, v piatok 7. júna, mladí vedátori svojimi úžasnými posterovými prezentáciami. Jedenásťčlenná odborná hodnotiaca komisia mala čo robiť, aby členovia vyspovedali energiou a talentom nabitých žiakov z celého Slovenska. Všetkých potešilo, že F4Ž neušiel pozornosti Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Ministerka Martina Lubyová nielenže prišla otvoriť festival rodiacich sa talentov, ale zotrvala tri hodiny, počas celého času prezentácii a osobne sa zaujímala o projektové riešenia. Nebolo azda ani jedného projektu, kde by sa nezastavila a nezhovárala sa so žiakmi.

Pedagógovia, ktorí prihlásili svojich žiakov, svojou dobrovoľníckou prácou po pracovnom čase, umožnili talentovaným a ctižiadostivým žiakom zábavnou formou spoznať vedu, techniku, životodarnú vodu i prírodu. Pritom v súťaživej atmosfére mohli žiaci porovnávať
svoje práce s rovesníkmi. Žiarivé očká detí, mnohých z veľkej diaľky od Bratislavy, sa tešili, že mohli navštíviť hlavné mesto a odovzdať tu svoje vedomosti pred odborníkmi.

Unikátny projekt dáva do popredia dopĺňanie vzdelávania detí o nenahraditeľnej vode, sile ohňa, ochrane životného prostredia. Súťaž motivuje deti orientovať sa na skutočné hodnoty okolo nás a zábavnou formou približuje žiakom vedu, techniku, životodarnú vodu
i prírodu.

Festival 4 živlov je prehliadka vedátorských projektov žiakov základných škôl, ktorí prezentujú svoj projekt pomocou panelovej prezentácie. Nosnou témou hravej vedátorskej súťaže sú základné prírodné živly Oheň – Voda – Vzduch – Zem. Organizácia Festivalu 4 živlov, zameraného na špecifické potreby a motiváciu žiakov na základných školách, je predprípravou na vyššiu úroveň súťaže, na Festival vedy a techniky AMAVET. Podujatie je jedinečné svojím charakterom, nakoľko umožňuje vyzdvihnúť vedátorskú aktivitu žiakov,
ktorá je motivačným nástrojom ich ďalšieho smerovania v procese formálneho vzdelávania i neskoršieho uplatnenia sa na trhu práce.

Princípom je prostredníctvom tvorby vedátorských projektov podnietiť v žiakoch záujem o bádanie vo všetkých oblastiach života. Naučiť ich, aby otázkou PREČO prebudili v sebe prirodzenú túžbu mladých ľudí po poznávaní a hľadaní odpovedí na otázku AKO. Svoje projekty prezentovali pred hodnotiteľmi na kartónových paneloch, posteroch. Panelová, posterová prezentácia je forma uverejnenia výsledkov vlastnej tvorivej vedátorskej práce, uznávaná vedeckou komunitou po celom svete. Umožňuje ľahšie posúdiť vedomosti, kreativitu a celkové vystupovanie žiaka v relatívne krátkom čase.

Cieľom Festivalu 4 živlov je pomôcť školám aktívnejšie sa zapájať do výchovno-vzdelávacích projektov, podporovať činnosti vedúce k environmentálnemu správaniu sa žiakov a k rozvoju vzdelávacích schopností. Festival má formovať pozitívne postoje žiakov k vede, rozširovať a prehlbovať vedomosti a zručnosti žiakov v prírodovednom, biologickom, chemickom a fyzikálnom smere vzdelávania.

Prácu organizátora – Asociácie pre mládež, vedu a techniku, ktorá bude mať v budúcom roku už 30-te výročie existencie, výstižne vyzdvihla vo svojom úvodnom príhovore ministerka Martina Lubyová: „Ministerstvo školstva pokladá AMAVET za jeden z najlepších mechanizmov na povzbudzovanie vedeckej tvorby medzi deťmi a mládežou.“

Odborná hodnotiaca komisia nemala ľahkú prácu. Predsedníčkou bola Mgr. Mária Babinčáková Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ktorá zhodnotila súťaž vedátorov: „Vždy, keď odchádzam z Bratislavy, ide sa mi odtiaľ ťažko. Tie chvíle, ktoré strávime s ľuďmi, ktorých máme radi sú na nezaplatenie. To platí aj o Festivaloch, ktoré usporadúva AMAVET. A Festival štyroch živlov patrí medzi ne. Ľudia okolo vás, ktorí sú zapálení pre rovnakú vec, a čo je dôležitejšie, sú to mladí ľudia, školáci. Bolo náročné vybrať z pomedzi vyše 60 projektov tie najkvalitnejšie. Každý účastník prezentoval svoj projekt s veľkým odhodlaním podať čo najlepší výkon, aj keď prezentácia sama o sebe je už len malou čerešničkou na torte. Tá torta predstavuje množstvo úsilia a času, ktoré musel mladý vedec pri práci na svojom projekte vynaložiť. Preto sa aj komisia rozhodla oceniť viac projektov, ako mala v úmysle na začiatku a to až 16. Tie boli veľmi dobre prepracované a mali zaujímavú tému. Mnohé z nich tvoria veľmi dobrú štartovaciu čiaru pre ďalšiu prácu. Milí mladí vedci, robte vedu, ktorá vás baví a robte ju s nadšením. Lebo práve vtedy je to na vás vidieť.“

Výsledky Festivalu štyroch živlov AMAVET 2019
Projekty s 1 autorom:

Benjamin Jakub Trokan – ZŠ Andreja Bagara, Trenčianske Teplice, Boris Šiška – ZŠ s MŠ Nižná brána 8, Kežmarok, Dušan Šlosár – ZŠ s MŠ Veľká okružná19, Partizánske, Lucia Pizúrová – Gymnázium Komenského 2, Partizánske, Lujza Majkutová – Gymnázium Gelnica, Nella Kratochvílová – ZŠ Ľ. Štúra, Komenského 1/A, Modra, Sophie Zari Waresová – AMAVET klub 727 pri Gymnáziu v Krompachoch, Tomáš Hakáč – ZŠ Školská 235/10, Považská Bystrica.

Projekty s 2 autormi:

Alexandra Pavayová, Ondrej Gecej – ZŠ Michaľany, Školská 339/2, Filip Ján Kolesár, Richard Džupin – ZŠ Michaľany, Školská 339/2, Ivana Andrejčíková, Daniel Muller – Cirkevná spojená škola, Švermova 10, Snina, Júlia Štupáková, Jarmila Paučová – ZŠ Divín, Lúčna 8, Michal Bodnár, Tobiaš Hudec – ZŠ Michaľany, Školská 339/2, Michal Kováč, Adrián Kováč – AMAVET klub 808, Partizánske.

Projekt s 3 autormi:

Tomáš Cyprian, Adam Šagát, Kamil Horník – SZŠ Nová Dubnica, SNP 96/366.

Projekt so 4 autormi:

Dominik Mondek, Jakub Holčík, David Kováč, Michal Vrablic – ZŠ Kupeckého 74, Malacky

O najlepšom projekte hlasovali aj prítomní učitelia, vedúci projektov, ktorí sprevádzali súťažiacich žiakov. Najvyšší počet hlasov získal za svoj projekt Matúš Kysela, Gymnázium,Varšavská cesta 1, Žilina.Ján Nemec.

Zdroj: Asociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET)

Foto: Kristína Töröková Photography

Workshop: Inovatívne prístupy v práci s mladými

Workshop: Inovatívne prístupy v práci s mladými

“To, že žijeme v dobe s neustále prichádzajúcimi zmenami, vnímame všetci. Preto aj v práci s mladými ľuďmi musíme neustále hľadať nové cesty a nástroje, ako sa k mladým priblížiť a ako s nimi otvárať rôzne témy” 

Na workshope sa predstaví niekoľko inovatívnych nástrojov a prístupov, ktoré sa v práci s mladými ľuďmi dajú využiť. Hlbšie sa bude venovať metóde Design thinking, ktorá vznikla pôvodne v dizajnérskej komunite a používa sa pri hľadaní najvhodnejších riešení rôznych problémov. Celý proces je však zameraný na človeka a jeho potreby a dôležitou súčasťou design thinkingu je testovanie produktov či služieb priamo na cieľovej skupine. Ak sa zameriame na prácu s mladými ľuďmi, ide o zapájanie mladých do procesu tvorby zmien a nových riešení vo veciach, ktoré sú určené im. Na workshope sa budete môcť zoznámiť so základnými princípmi design thinkingu a prakticky si ich aj vyskúšať.

Lektor: Tomáš Pešek

Vstupné na workshop: 15 EUR
v cene okrem vstupu na workshop a občerstvenia získate aj čerstvo vytlačenú publikáciu Šlabikár neformálneho vzdelávania v práci s mládežou, ktorú si budete môcť prelistovať medzi prvými.

Registrovať sa môžete TU.

Viac info TU.

Zdroj: Youthwatch

 

Ako hraním hier pripraviť deti na budúcnosť?

Ako hraním hier pripraviť deti na budúcnosť?

24. mája 2019 sa v Žiline konal 2. ročník celoslovenskej súťaže v programovaní Galaxiáda 2019, na ktorej v 2 kategóriách súťažili žiaci I. a II. stupňa základných škôl. Mladší žiaci súťažili v interaktívnej vzdelávacej hre GalaxyCodr, ktorá zábavným spôsobom rozvíja algoritmické myslenie a základné princípy programovania. Súťažnému finále predchádzala kvalifikácia na školách, na základe ktorej do finálového kola postúpilo 20 detí.

V kategórii starších žiakov si zmerali účastníci sily v tvorbe hier, svoje súťažné projekty prihlasovali priebežne. O víťazoch rozhodovala odborná porota pozostávajúca z lektorov a zároveň publikum, čiže užívatelia hier. Do finále postúpilo celkovo 8 projektov, hodnotila sa úroveň kódu, motív a komplexnosť hry, tiež jej funkčnosť (hrateľnosť) a design.

Účelom podujatia bolo zároveň vytvorenie spoločného priestoru pre žiakov, učiteľov a rodičov, v ktorom by sa otvorila diskusia, ako digitálne média efektívne využívať pre účely vzdelávania. Počítačové hry a multimédiá sú pre deti veľmi príťažlivé, internet je nositeľom informácií a brániť deťom využívať tieto prostriedky nie je konštruktívnym riešením. Práve naši mladí účastníci Galaxiády boli presvedčivým dôkazom, ako počítačové hry a multimédiá prispievajú ku kreativite a schopnosti riešiť komplexné úlohy. Očakáva sa, že do roku 2020 bude v EÚ chýbať pol milióna IT špecialistov. Výrazne na nedostatok IT špecialistov trpí aj Slovensko. Digitálne médiá sú budúcnosť a najlepším spôsobom, ako deti na budúcnosť pripraviť, je naučiť ich tieto prostriedky správne využívať.

Na Galaxiáde vystúpili traja zaujímaví rečníci, ktorí uviedli príklady úspešnej praxe. Prípadovú štúdiu výučby informatiky na ZŠ Chminialske Jakubovany predstavil účastník programu Teach for Slovakia Jano Horváth. Vysvetlil, aké digitálne zručnosti uplatnia deti, ktoré nedokončia základnú školu a akým spôsobom je možné využiť sociálne siete pre zvýšenie gramotnosti detí, ktorých rodným jazykom nie je slovenčina.

Zaujímavý projekt First Lego League predstavil Michal Čadecký. Tento unikátny projekt sa snaží vzbudiť v deťoch záujem o vedu a technológie hravým spôsobom. Cieľom je povzbudiť deti a mládež ku kreativite pri riešení problémov a budovanie tímovej spolupráce.

Zuzana Tanková sa vo svojej prednáške venovala bezpečnosti na internete a rozvíjaniu zručností prostredníctvom Business Leaders Forum – cieľom tohto dobrovoľníckeho programu je školiť učiteľov na školách tak, aby v deťoch efektívne rozvíjali digitálne
schopnosti.

“Svet sa postupne digitalizuje a našou úlohou je umožniť deťom také vzdelanie, ktoré ich na budúcnosť a trh práce čo najlepšie pripraví.”, uviedol jeden zo zakladateľov Learn2code, Radovan Debnár. Learn2code sa orientuje na vzdelávanie v oblasti digitálnych zručností a za cieľ si kladie sprístupniť vzdelávanie všetkým sociálnym a vekovým kategóriám, obzvlášť deťom a mladým ľuďom. Galaxiáda je navyše dôkazom, že na potrebe digitálneho vzdelávania sa zhodnú nielen vzdelávacie organizácie, ale i školy, pedagógovia a najmä rodičia.

Zdroj: Learn2code

Krásne 4. miesto Slovákov na súťaži – “Intel International Science and Engineering Fair”

Krásne 4. miesto Slovákov na súťaži – “Intel International Science and Engineering Fair”

V dňoch 13.-17. mája 2019 sa uskutočnila v meste Phoenix v americkom štáte Arizona najprestížnejšia projektová súťaž stredoškolákov – “Intel ISEF (International Science and Engineering Fair). Súťaž sa koná každoročne s celkovým počtom vyše 1500 účastníkov z viac ako 70 štátov sveta. V tomto roku sa súťaže Intel ISEF zúčastnili slovenskí finalisti Festivalu vedy a techniky AMAVET – stredoškoláci Aneta Dunajová, Peter Škripko a Ján Maťúfka. Peter s Jankom získali krásne 4. miesto!

Prestíž súťaže spočíva v poskytovaní odmien, ako napríklad štipendií, špeciálnych pobytov a finančných ocenení, v celkovej výške viac ako 4 milióny amerických dolárov. Prvý ročník ISEF sa konal v roku 1950. Od roku 1997 do 2019 bol finančne podporovaný spoločnosťou Intel. Pri vyhlasovaní hlavných cien ISEF zaviala aj slovenská vlajka. Peter Škripko a Ján Maťúfka obsadili výborné 4. miesto v kategórii Materiálových vied. Peter a Janko z Gymnázia sv. Mikuláša v Prešove vypracovali tímový projekt „Náhrada syntetických UV-absorbentov lignínom“.

Aneta Dunajová z Gymnázia sv. Cyrila a Metoda v Snine prezentovala v kategórii Biomedicínske inžinierstvo projekt „Detekcia vírusu chrípky impedimetrickým biosenzorom“. Vedúcim slovenskej delegácie bol jeden z porotcov celoslovenského finále Festivalu vedy a techniky AMAVET RNDr. Michal Zajaček, PhD., ktorý nám po prílete povedal: „Som rád, že na tejto najprestížnejšej svetovej súťaži pre stredoškolákov opäť zaviala slovenská vlajka. Z Festivalu vedy a techniky AMAVET viem, že máme veľmi šikovných a talentovaných žiakov, len im treba vytvoriť priestor na sebarealizáciu a „posunúť“ ich do sveta, aby svoje vedátorské projekty mohli porovnať so svojimi rovesníkmi vo svete. Už teraz sa tešíme na úspešné prezentovanie projektov slovenských stredoškolákov na ISEF 2020 v Anaheim v Kalifornii. Spoločnosť Intel po 23 rokoch už skončila s finančnou podporou a ISEF hľadá v súčasnosti sponzora. Verím, že aj takáto motivácia podporí tvorbu kvalitných projektových prác žiakov, ktorí z krajských súťaží Festivalu vedy a techniky AMAVET (FVAT) postupujú na celoslovenské finále počas Týždňa vedy a techniky na Slovensku. 22. ročník FVAT zorganizuje Asociácia pre mládež, vedu a techniku od 7. do 8. novembra 2019.“

Zdroj: AMAVET

Predstavujeme delegátov a delegátky k Európskemu dialógu s mládežou

Predstavujeme delegátov a delegátky k Európskemu dialógu s mládežou

Nela je posledná delegátka, ktorú sme ešte nepredstavili. Spolu s Dášou sú stálymi delegátkami k projektu EÚ dialóg s mládežou a zastupujú nás na troch konferenciách. Konferencie sa konajú krajinách, ktoré aktuálnemu, siedmemu cyklu, predsedajú. Týmito krajinami sú Rumunsko, Chorvátsko a Fínsko.

Odkiaľ pochádzaš? Aký máš k tomuto miestu vzťah? 

Pochádzam z Bratislavy. Napriek tomu a možno aj preto, že som dlhšiu dobu žila v zahraničí, bude mať toto mesto pre mňa navždy čaro. Podľa môjho názoru má skvelú polohu a dobrú kvalitu života. Je ideálnou kombináciou pozostatkov ospalej socialistickej architektúry, dedičstva z čias monarchie a mladého, progresívneho mesta – práve táto rôznorodosť na relatívne malej pôde ho pre mňa robí unikátnym.

Aká je tvoja vysnívaná krajina? 

Nemám. Verím, že tráva nie je nikde zelenšia a krajinu robia hlavne ľudia. Základom je pre mňa žiť na mieste, kde sa nemusím báť vyjsť na ulicu a poskytuje mi dostatočnú slobodu ako i možnosť participácie vo verejnom dianí. Ak by som však naozaj mala povedať jedno konkrétne miesto, rozhodne legendárny Absurdistan. 😊

Prečo študuješ to, čo študuješ? 

Mám bakalára z práva, momentálne si dokončujem magisterské štúdium v odbore environmentálnych technológií a medzinárodných vzťahov. Klimatické zmeny a životné prostredie považujem za najdôležitejšie témy súčasnosti – ako sa vraví, neskoro už bolo včera. Verím však, že len spojenie fakticky založeného prístupu a dôsledná spolupráca na medzinárodnom leveli môže viesť k environmentálnej politike, ktorá sa sústreďuje na konkrétne kroky a nie len prázdne sľuby.

V čom vynikáš? 

Myslím, že mám dobré komunikačné schopnosti a viem sa ľahko prispôsobiť novému prostrediu. Niektorí ľudia hovoria, že som vcelku vtipná, ja si len skromne myslím, že mi to tolerujú keďže ma Pán Boh už dostatočne potrestal mojou výškou (alebo skôr nížkou).

Čo ťa najviac v tvojom okolí hnevá a chcela by si to zmeniť? 

Hnevajú ma ignoranti a klapky na očiach. Neochotnosť a egoizmus. Kopanie si na vlastnom piesočku a nedostatok pokory. Niekto raz múdro povedal – takto ten komunizmus nevybudujeme. 😊

 

19. ročník kampane – “Vypni telku, zapni seba!”

19. ročník kampane – “Vypni telku, zapni seba!”

V pondelok, 27. mája 2019 začína 19. ročník kampane – “Vypni telku, zapni seba!” Výzvu nepozerať týždeň televíziu, nehrať hry na mobile a počítači a nahradiť virtuálne četovanie za osobné zážitky prijalo zatiaľ štyritisíc detí z celého Slovenska.

Kampaň organizuje každoročne eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí, no medzi 110 prihlásenými skupinami sú okrem členov eRka aj školské kolektívy. Detské skupiny tvoria členovia v tomto roku 110 detských skupín a školských kolektívov z celého Slovenska. Kampaň je zameraná na aktívne prežívanie voľného času. Dobrovoľníci pripravili pre deti v tomto týždni zážitkové programy ako alternatívu k pasivite za obrazovkami.

Týždeň Vypni telku, zapni seba!” trvá od pondelka, 27.mája do nedele, 2. júna 2019. Hlavnou témou tohto ročníka je heslo – “Vysielame naživo”. Túto tému rozvíjajú animátori a pedagógovia tvorivým spôsobom podľa pripraveného metodického materiálu a navrhnutému harmonogramu týždňa:

 • Pondelok: Hráme sa naživo
 • Utorok: Tvoríme naživo
 • Streda: Športujeme naživo
 • Štvrtok: Rozprávame sa naživo
 • Piatok: Spievame a tancujeme naživo
 • Víkend: Medzinárodný deň detí

Deti budú počas týždňa na znak svojho záväzku nosiť náramok s logom kampane. Každý účastník dostal dva náramky. Jeden pre seba a druhý pre kamaráta. Takýmto spôsobom sa počet účastníkov môže navýšiť až na osemtisíc.

Materiály na stiahnutie, registrácia pre zaslanie náramkov zdarma a informácie o kampani sú k dispozícii TU.

Zdroj: eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev